Formu Doldurun, Uzmanlarımız Sizi Arasın!

Biz Sizi Arayalım
Telif Talep Formu

Periyodik Kontrol Personeli Bakanlık Kayıt Uygulaması Ertelendi
4

25 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin 13. Maddesi ile periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin Bakanlığa kayıt yaptırması ve kayıt numarası alması ve periyodik kontrol raporlarında kayıt numarasının bulunması şartı getirilmişti. Yönetmeliğin Geçici 1. Maddesi ile de “periyodik kontrol raporunda kayıt numarası” bulunması zorunluluğu 1 yıl süreyle ertelenerek 25 Nisan 2014’ten itibaren uygulamanın başlaması öngörülmüştü.

Ancak, geçen süreçte bu konudaki altyapı oluşturulmadığından dolayı periyodik kontrol personellerinin bakanlığa kayıt işlemleri başlayamadı. Hem periyodik muayeneyi gerçekleştiren şirketlerde, hem de ekipmanlarının periyodik kontrollerini yaptırtan şirketlerde raporların geçerliliğine ilişkin bir kaygı oluştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sorunun giderilmesi için, 2 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelik değişikliğiyle, kayıt zorunluluğuna ilişkin 13. Maddesinin yürütmesini 2 yıl daha erteledi. Bu değişik sonucunda periyodik kontrol raporlarında bakanlık kayıt numarasının yer alması 25 Nisan 2016’ya kadar zorunlu olmayacaktır.