Formu Doldurun, Uzmanlarımız Sizi Arasın!

Biz Sizi Arayalım
Telif Talep Formu

İnşattlarda İskeleler Can almaya Devam Ediyor
3117490560

İnşattlarda İskeleler Can almaya Devam Ediyor

İnşaatlarda en fazla iş kazasının ve ölümlü kazaların yaklaşık %40 ın inşatlarda yaşandığı istatisliklerde görülüyor. Neredeyse her gün inşatlardan düşen işçi haberini duyuyoruz. Tüm bu düşmeler ihmaller ve tedbirsizlikler zincirinden meydana gelmektedir. Düşmelerin çoğu iskeleden düşme veya iskelenin devrilmesi ile düşme şeklinde görülmektedir.  İskeleler ve boşluklar inşatlarda en çok dikkat edilmesi gereken konulardır.  Bu kadar fazla düşme kazası iskele kontrollerinin ,  korkuluk ve etekliklerin mevzuata uygun yapılmadığı gösteriyor.

Geçtiğimiz ay bu ihmallerin sonuçlarını herkesin ödeyebileceğini gösteren bir iş kazası yaşandı.

Haziran ayının 12 sinde Ankara’dan Kayseri’ye gelen 29 yaşındaki iş müfettişi Naci Ayvalıoğlu ile inşaat mühendisi Baki Güneş, 8 katlı inşaatın 5’inci katında denetim yaparken iskelesinden düşerek öldü.
Olay, merkez Melikgazi İlçesi Tacettinveli Mahallesi’ndeki Hassan Yapı’ya işyeri ve konut inşaatında meydana geldi. Ankara’dan gelen 25 iş müfettişinden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği Ankara Grup Başkanlığı’nda görevli ve 1 yıllık evli 29 yaşındaki Naci Ayvalıoğlu, firmanın inşaatı mühendisi Baki Güneş ile birlikte inşaatta denetleme yaptı. İnşaatın 5’inci katındaki iskelenin çökmesi sonucu Müfettiş Ayvalıoğlu ve Güneş, 2’nci kattaki dükkanların olduğu bölümün terasına düştü. Müfettiş Naci Ayvalıoğlu ile kendisine inşaatı gezdiren inşaat firmasında görevli mühendis Baki Güneş olay yerinde öldü.

Yaklaşık bu iş kazasında on gün önce yaşanan Kartalda çöken iskelede ölen üç kişiyi de unutmamak lazım. Olay, Kartal Hürriyet Mahallesi Erler Sokak’ta bulunan özel bir inşaat şirketinin şantiyesinde meydana geldi. 16 kata kurdukları iskelenin üzerine çalışan Hasan Doğan, akrabası Sinan Doğan ve Salih Karayalı isimli işçiler iskelenin çökmesi ile birlikte aşağı düştü. 16. Kattan düşen üç işçi yere çakıldı. Olayı gören diğer işçiler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri 16. kattan düşen 3 işçinin hayatını kaybettiğini belirledi.

İki iş kazasında da görüldüğü gibi uygun olmayan iskeleler can almaya devam ediyor. Ülkemizde bir çok inşatlarda iskeleler derme çatma kuruluyor ve sonucu hemen hemen her inşatta bir düşme olayı görülüyor. Gereksiz maliyet olarak görülen kontrolü yapılmamış, mevzuata uygun hale getirilmemiş iskelelerin bedelini işçiler hayatlarıyla ödüyor.